Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

16 enostavnih receptov z jesenskimi sadeži

Jesensko sadje je že samo po sebi slastno. Svojo vsestranskost pa dokazuje s tem, da ga lahko uživamo v solatah, omakah in juhah. Poskusite pripraviti kaj po ponujenih receptih in uporabite svoje najljubše jesensko sadje, na primer jabolka, grozdje, brusnice in hruške.

Jabolka
Ovsena kaša z jabolki za zdrav zajtrk? Seveda, prosim! Jabolčna terina je sladica, narejena le iz dveh sestavin. Ali je jesenska večerja sploh lahko popolna brez pečenih jabolk? Poglejte recept.

Slive
Slive nas edine izmed koščičastega sadja razvajajo še ves oktober. Za pečene slive s kozjim sirom se splača še vsaj enkrat prižgati žar. Če pa radi vlagate in si sami ustvarjate shranke za zimo, priporočamo to povsem preprosto slivovo marmelado.

Grozdje
Grozdje je tako zelo priročno in osvežilno, da kar pozabimo na to, da ga lahko uporabimo tudi pri kuhi.

Naj vam zaupamo izvrsten recept za piščančje prsi z omako iz grozdja in šalotke. Na repičnem olju popečemo na tanko narezane piščančje prsi, ki smo jih prej posolili in popoprali. Potem ko zlato zarumenijo, jih vzamemo iz ponve in shranimo za nekaj minut. V isti ponvi prepražimo lonček sesekljane šalotke, dodamo lonček rdečih in lonček belih grozdnih jagod; dolijemo malo vina, pokuhamo dve ali tri minute ter, če smemo, zgostimo s podmetom. Nato na omako položimo popečene piščančje zrezke in dušimo še 8 minut. Preden postrežemo, posujemo s sesekljanim svežim peteršiljem.

Imenitna, a enostavna jed, kajne? Kljub temu vam ponujamo še nekaj enostavnejšega. Prihodnjič, ko boste gostili prijatelje, se lahko izkažete s pikantno grozdno pomako z meto. Potrebujete: dva lončka grobo narezanih belih grozdnih jagod, dva lončka grobo narezanih rdečih gozdnih jagod, dve žlici sesekljanega svežega drobnjaka, dve žlici sesekljane sveže mete, žlico limetinega soka in zmleta semena paprike japaleno. Vse sestavine zmešamo v posodi in postavimo v hladilnik za vsaj eno uro. Postrežemo s kruhovim čipsom (hlebček kruha s semeni narežemo na tanke rezine in jih posušimo v ogreti pečici – pri 120 stopinjah približno 15 minut).

Hruške
Tako kot jabolka tudi hruške uporabljamo glede na obstojnost posamezne vrste pri visoki temperaturi. Poskusite jih speči (po tem receptu). Za glavno jed pa hruške (npr. sorto bartlett) lahko uporabite s kuhanim ali popečenim lososom (na malo oljčnega olja). Takole gre.

Sestavine: 1 hruška (bartlett), nekaj ščepcev belega popra, 3 dl vode, pol žlice timijana, 3 žlice sveže iztisnjenega limonovega soka, 1/8 žlice semen zelene, 50 g masla, 5 g sesekljanega peteršilja, 1/8 žlice soli s česnom, 700 g svežih filetov lososa, žlica in pol koruzne moke, lovorov list

Priprava: Hruško olupimo, razpolovimo in izdolbemo, nato pa jo narežemo na dolge tanke rezine. Prelijemo jih z limonovim sokom in damo na stran. V kozici zmešamo vodo, lovorov list, sol, timijan, semena zelene, posušen česen v soli in poper ter zavremo. Pokrito pustimo rahlo vreti 10 minut. Dodamo maslo, da se stopi, in vmešamo še koruzno moko. Mešamo tako dolgo, da nastane topla tekočina. Kuhamo in med kuhanjem mešamo, vse dokler mešanica ne zavre in se zgosti. Nato vanjo vmešamo še rezine hruške skupaj z limonovim sokom in prevremo. Pred postrežbo dodamo peteršilj. Prelijemo čez kuhano ali popečeno ribo.

Limete
Prave limete, ki so manjše in slajše od običajne limete, se obirajo jeseni in pozimi. Najbolj znane so po kremasti limetini skutni piti (poglejte recept, po katerem si jo lahko pripravite, tudi če imate sladkorno bolezen). Limete so odlične tudi v omakah in prelivih čez ribe in morsko hrano na sploh. Eden od receptov za vas …

Sestavine: 80 ml belega vina, 3 žlice sveže iztisnjenega limetinega soka, 2 žlici sesekljane šalotke, 2 žlici belega vinskega kisa, pol žlice stisnjenega česna, 2 žlici sladke smetane, 225 g zdrobljenega masla brez soli, pol žlice limetine lupinice, ¾ žlice čiste soli, žlica in pol sesekljanega drobnjaka

Priprava: V manjši kozici zmešamo vino, limetin sok, šalotko, vinski kis in česen ter kuhamo pri srednji temperaturi, da povre do količine treh žlic. Vmešamo sladko smetano in spet kuhamo, da povre do količine treh žlic. Zmanjšamo ogenj in počasi po žlicah dodajamo maslo ter mešamo. Odstavimo in prelijemo skozi kovinsko cedilo. Vmešamo limetino lupinico in sol. Postrežemo toplo in posujemo z drobnjakom.

Kakiji
Videti so kot bleščeči oranžni paradižniki, poznamo pa dve vrsti: t. i. hachiya je primeren za peko, mora pa biti zelo zrel, da je za uživanje, vrsto fuyu pa lahko užijemo svežo. Kot grozdje se tudi kaki presenetljivo dobro obnese v omakah.

Kako naredimo enostavno omako iz kakija? Štiri majhne ali tri velike kakije olupimo in narežemo na kocke in v posodo. Dodamo dve žlici sesekljane šalotke, žlico ali dve limonovega soka, žlico sesekljane sveže bazilike, dve čajni žlički zdrobljenih semen paprike japaleno, dve čajni žlički sesekljane mete in čajno žličko naribanega svežega ingverja (seveda ga prej tudi olupimo). Po okusu dodamo še sol in poper. Omako naredimo najmanj štiri ure, še bolje pa šest ur pred postrežbo. Posodo pokrijemo in damo v hladilnik.

Ali pa lahka in slastna kakijeva pita:

http://citymagazine.si/clanek/recept-slastna-kakijeva-krema-s-smetano-br... ali http://okusno.je/recept/kakijeva-pita ali pa celo http://bormasinazapunce.si/?p=910

Granatna jabolka
V tem supersadežu je več antioksidantov kot v zelenem čaju ali rdečem vinu, zato ni čudno, da njegova semena obožujemo na solatah in v jogurtu. Všeč vam bo v solati s špinačo (recept), pa tudi s kvinojo in oreščki (recept). Za hladne jesenske in zimske dni ali lahek poletni obrok lahko semena granatnega jabolka dodamo v lečino juho.