Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Vloga hormonov pri sladkorni bolezni

 

Pri ženskah s sladkorno boleznijo lahko nekatera nihanja ravni krvnega sladkorja pripišemo hormonom. Obvladovanje krvnega sladkorja lahko otežijo hormonske spremembe v puberteti, med menstrualnim ciklom, zaradi kontracepcije, menopavze ali stresa.

Ne glede na tip sladkorne bolezni, 1 ali 2, hormoni vplivajo na nihanje krvnega sladkorja. Razumevanje vpliva raznih hormonov na krvni sladkor vam lahko pomaga kar najbolje voditi sladkorno bolezen.

 

Rastni hormon in puberteta
Vsak človek enkrat doživi puberteto, po navadi pri starosti od 9 do 16 let. Med pomembnejšimi hormoni v tem obdobju pa je rastni hormon, ki ga sprošča žleza hipofiza.

Visoke ravni rastnega hormona v telesu lahko povzročijo odpornost na insulin.[i] To lahko oteži obvladovanje krvnega sladkorja v puberteti, predvsem pri izraziti rasti v kratkem času.

Poleg rastnega hormona na sladkorno bolezen tipa 1 med puberteto vplivajo tudi vedenjske spremembe, spreminjanje spalnih navad, povečan apetit in vrstniški odnosi (pritisk vrstnikov).

 

Hormonsko nihanje v menstrualnem ciklu
Ko se pri ženski pojavi prva menstruacija, se začnejo hormoni ravnati po menstrualnem ciklu. Ženske običajno opazijo spremembe v ravni krvnega sladkorja glede na to, v katerem delu cikla so.[ii]

Veliko jih poroča o visokem krvnem sladkorju v dneh pred menstruacijo, nekatere opazijo nizko raven krvnega sladkorja takoj po začetku menstruacije. Seveda je vpliv hormonov pri vsaki ženski lahko malo drugačen. 

 

Stresni hormoni in sladkorna bolezen
Stres je lahko prisoten v katerem koli življenjskem obdobju. Selitev, težave v službi ali v partnerski zvezi, prihod dojenčka, smrt v družini pa raven stresa še zvišajo.

Telo ob stresu sprosti hormona kortizol in adrenalin. Kortizol povzroči, da so mišice in maščobne celice odpornejše na insulin, ter poveča nastajanje glukoze v jetrih. Adrenalin pa spodbudi proizvodnjo sladkorja v jetrih. To pomeni, da stres oteži tudi obvladovanje ravni krvnega sladkorja.[iii] Nekateri v stresnem obdobju potrebujejo več insulina, da lahko uspešno vodijo svojo sladkorno bolezen.

 

Vpliv hormonske kontracepcije na sladkorno bolezen
Hormonska kontracepcija preprečuje zanositev. Nekatere vrste kontracepcije pa vplivajo na krvni sladkor. Nekatere ženske so ugotovile, da lahko manjši odmerek tablete z estrogenom in progestinom vpliva na raven glukoze v krvi.[iv]

Z redno samokontrolo krvnega sladkorja in po potrebi prilagoditvijo jemanja zdravil lahko preprečimo nihanje krvnega sladkorja. Nekateri zdravniki predlagajo hormonsko kontracepcijo le s progestinom, da se s tem preprečijo spremembe ravni krvnega sladkorja. Katera vrsta kontracepcije je najboljša za vas in za vaš načrt zdravljenja sladkorne bolezni? Na to vprašanje vam bo najbolje odgovoril vaš zdravstveni tim.