Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

15 receptov za pripravo sezonske zelenjave

Kar ne moremo se naveličati jesenskih pridelkov, njihovega obilja in slastnih toplih jedi, ki jih navdihujejo. Juhe, predjedi in glavne jedi iz pečice – poiskali smo recepte, tudi take z malo manj znano zelenjavo. Upamo, da vam bodo všeč.

Najprej predlagamo, da si naredite odlično prilogo beljakovinskemu delu krožnika – kuskus z brokolijem, začinjen s karijem: https://www.kulinarika.net/recepti/20581/priloge/curry-kuskus-z-brokolijem-in-arasidi/.

Rahlo popečen brstični ohrovt z rdečo čebulo, okrašen s sesekljanimi lešniki

Sestavine: 300 g brstičnega ohrovta, žlica nesoljenega masla, ena rdeča čebula (narezana na tanke lističe), sol in sveže mlet črni poper, žlica oljčnega olja in dve žlici balzamičnega kisa

Priprava: Kroglice brstičnega ohrovta očistimo in operemo. V posodi zavremo vodo in jo solimo. Posebej pripravimo še ledeno mrzlo vodo. Brstični ohrovt damo kuhat v krop za približno štiri minute, tako da je še vedno svetlo zelene barve in rahlo zmehčan. Nato ga vzamemo iz vode in na hitro ohladimo v pripravljeni ledeni kopeli. Dobro osušimo in vsako kroglico prerežemo na pol.

V ponvi segrejemo pol žlice masla in pol žlice oljčnega olja. Dodamo pripravljen brstični ohrovt in ga hrustljavo zapečemo, da na robovih porjavi, tj. približno tri minute. Solimo in popramo ter pretresemo v večjo skledo. Nato prekrijemo z aluminijasto folijo, da se ne ohladi.

V izpraznjeno ponev damo preostalo maslo in oljčno olje ter segrejemo in na tej maščobi prepražimo lističe čebule – približno tri ali štiri minute, da zastekli in se zmehča, občasno jih obrnemo. Nato čeznje prelijemo balzamični kis (pri tem smo previdni, da nas ne preseneti sopara) in premešamo po dnu ponve, da se kakšen košček ne zasmodi. Dušimo, dokler kis ne povre in ostane le glazirana čebula, tj. približno pol minute.

Čebulo dodamo brstičnemu ohrovtu v skledi in dobro premešamo. Takoj postrežemo.

Kolerabe resda ne pojemo veliko, vendar je po krivici zapostavljena ali prezrta. Po tem receptu jo pripravimo tako, da je videti še lepše od ocvrtega krompirčka: https://www.kulinarika.net/recepti/20124/priloge/kolerabin-pomfrit/.

Cvetačni riž je ena od najbolj ustvarjalnih možnosti uporabe cvetače. Glavo cvetače razrežemo in sesekljamo v sekljalniku, nato pa prepražimo in dušimo skupaj z najljubšimi začimbami in dišavnicami. Poglejte še natančnejša navodila: https://fitkuhinja.si/recipe/cvetacni-riz/.

Čajote so božanske. Nekateri jim pravijo bodeča buča, bodičevka, kristofina, tudi zelenjavna hruška. Zanjo je značilen nežen okus, zato je primerna za vsestransko uporabo, kuhana in pečena. Presenetite prijatelje na naslednji zabavi s tole juho: https://leva-desna.blogspot.com/2016/02/kremna-juha-iz-cajote.html.

Poleg regrata je siljen treviški radič (v isti družini so tudi vitlof ali belgijski radič, pa cikorija ali goriški radič ali sukenski regut) izvrstna topla solata ali zelenjavna priloga v glavni jedi. Poskusite tole: https://www.kulinarika.net/recepti/17876/zelenjavne-jedi/pecen-radic/. Ta značilna zimska solatnica vsebuje pomembne minerale, kalcij, železo, fosfor in kalij ter vitamine A, C in nekatere iz skupine B. Radič spodbuja prebavo in delovanje jeter ter znižuje raven glukoze v krvi.

Česen je v naših kuhinjah vse leto, vendar pa je prav hladnejši del leta priložnost, da smo s česnom še ustvarjalni. Pomembna sestavina je v odlični predjedi ali prilogi, kot so tile kvinojini polpeti: https://oblizniprste.si/slastna-kosila/hranljivi-kvinojini-polpeti/. Če je česen pri vas letos bogato obrodil, ga lahko tudi vložite, na primer po teh navodilih: http://okusno.je/recept/vlozen-cesen.

Ko si boste spet zaželeli lahek in zdrav prigrizek, poskusite s pečenimi paprikami, napolnjenimi s kvinojo in zelenjavo, ki je na voljo. Na primer takole: https://zdravi-recepti.si/recept/polnjene-paprike-s-kvinojo-in-koruzo/.

Ste že siti buč? Preden se jim povsem odpoveste, poskusite še ta bučni humus: http://okusno.je/recept/bucni-humus. Morda se sliši nenavadno, okusno pa je nadvse. Verjemite.

Sladki krompir in ingver sta prav zdaj zelo sezonska. Zakaj ju ne bi torej jedli obeh skupaj? Slasten pire iz sladkega krompirja z ingverjem in česnom (https://oblizniprste.si/slastna-kosila/slasten-pire-iz-sladkega-krompirja-z-ingverjem-cesnom/) je priloga h glavni jedi, če pa namesto česna uporabimo kardamom in dodamo še med, imamo tudi slastno sladico.

Tudi s sotirano blitvo s pomarančo naše telo prejme veliko antioksidantov in vitaminov K, A in C. Priprava nam vzame le nekaj minut, na krožniku pa se znajde vrhunska vitaminska bomba.

Takole gre. V ponvi segrejemo žlico oljčnega olja. Dodamo na trakce narezano blitvo (dva šopa, očiščeno in brez stebelnega dela) in naribano pomarančno lupinico. Dušimo približno štiri minute, tako da blitva ovene, in občasno premešamo. Začinimo z nemleto soljo in mletim poprom ter polijemo s sokom ene pomaranče.

Kaj je še bolj zdravega in lepšega, kot sta rdeča pesa in zelena iz pečice? Priporočamo to izvirno kombinacijo jesenskih pridelkov, pomarančnega soka, timijana in brinovih jagod: https://www.gurman.eu/recepti/rdeca-pesa-in-zelena-v-pecici-2854.

Od oktobra in vse do marca si lahko svežo privoščimo slovensko tradicionalno superzelenjavo – repo, saj je bogata z vitamini in minerali ter ima zelo malo kalorij. Privoščimo si slastno sezonsko solato: http://okusno.je/recept/solata-iz-repe-in-korenja. Ali pa običajno krompirjevo prilogo obogatimo z ostrejšim okusom sveže repe: http://okusno.je/recept/gratiniran-krompir-z-rumeno-repo.