Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

8 načinov, kako premagati napade lakote

 

 

Vsakdo ima svoje strasti, pogoste so tudi pri prehrani. Pri ljudeh s sladkorno boleznijo je pomembno, da se takim skušnjavam zmorejo upreti oziroma jih omejiti. Hrepenenje po hrani k sreči izvira predvsem iz naših misli in ne iz fiziološke potrebe po hranjenju. Boste lažje našli voljo, da se uprete skušnjavi, če zdaj to veste? V pomoč vam ponujamo še nekaj praktičnih nasvetov, kako prelisičiti napade lakote.

1. Izmerite si krvni sladkor
Če imate sladkorno bolezen, je precej velika možnost, da ob napadu lakote vaše telo res nekaj potrebuje. Ste bili že kdaj nenavadno lačni, potem pa ste ugotovili, da je to posledica nizke ravni krvnega sladkorja? Zato – ko vas popade lakota, si najprej izmerite raven glukoze v krvi. Če bo vaš izmerjeni krvni sladkor v normalnem območju, skušajte lakoto prelisičiti. Če pa bodo vrednosti vašega krvnega sladkorja res nizke, vendar še ne v območju hipoglikemije, je to čas za manjši prigrizek. Tako si lahko prihranite kar nekaj težav čez dan. 

2. Vprašajte se, ali ste res lačni
Če niste lačni, pa se nikakor ne morete upreti ostankom testenin pri kosilu, je to lahko znak nenasitnosti, pogoltnosti ali požrešnosti. Včasih je dobro reči bobu bob in morda grobo ubesediti očitno. To nam lahko pomaga, da se upremo skušnjavi.

3. Ne pustite, da postanete lačni
Privoščite si zdrav zajtrk z nasitnimi beljakovinami in vlakninami. Tako boste varnejši pred nenadnimi napadi lakote ali pladnji peciva v pisarni.

4. Zamotite se
Ste se že zalotili, da ob osredotočenosti na stvari, ki jih počnete, pozabite na lakoto. Zato vam svetujemo, da ob napadu lakote preusmerite misli z neko dejavnostjo. Pojdite na sprehod, pospravite si mizo, plačajte nekaj računov, pokličite prijatelja in klepetajte, opravite kak opravek. Naredite kaj, kar bo zaposlilo vaše misli in vas odvrnilo od dobrot, po katerih hrepenite.

5. Pametno s prigrizki
Vedno imejte kje blizu zdrave prigrizke: sir, zelenjavo (korenček, papriko ipd.), oreščke ali žvečilni gumi brez sladkorja. Shranjujte jih doma, v avtu, na delovnem mestu, v torbici – povsod, kjer jih boste zlahka dosegli. 

6. Rešilna voda
Ste vedeli, da je napad želje po sladkem lahko prvi znak žeje? Ob napadu lakote zato sprva spijte velik kozarec vode in se opazujte, ali bo želja po hrani izginila. Morda je vaša lakota le žeja.

7. Poskrbite za stalno energijo
Poskusite se izogibati stvarem, ki vam jemljejo energijo – izpuščanje obrokov, nenadzorovan stres. In poskrbite za stvari, ki vas osvežijo, npr. vadba, dovolj spanja, razvedrilo, sproščanje, čas le zase, klepet s prijateljem. Napade lakote začutimo tudi, kadar se počutimo izčrpane.

8. Ničesar povsem ne črtajte
Z drugimi besedami, dovolite si kakšen pregrešek, vendar občasno. Pri tem ne pretiravajte in ne pojejte celotnega paketa piškotov, ki jih obožujete. Priboljške si privoščite redko, ob posebnih priložnostih, jejte jih počasi, v manjših količinah in v njih uživajte. Kot rečejo, vsega v pravi meri.