Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Praznovanje in sladkorna bolezen

V Sloveniji imamo močno tradicijo praznikov in z njimi povezanih praznovanj. Lahko bi rekli, da Slovenci hitro najdemo razlog za praznovanje. Veliko praznikov je verske narave, nekaj je državnih, poleg njih nikakor ne moremo mimo osebnih praznikov (rojstni dnevi, godovi, obletnice ipd.). Pa ne le ti, tudi po opravljenih večjih delih (npr. trgatev, žetev, martinovanje, koline, žetev idr.), predvsem na vaseh, se še praznuje. Kot da svojih praznikov še nimamo dovolj, zadnja leta praznujemo še tako imenovane uvožene praznike (valentinovo, noč čarovnic ipd.). Poleg druženja je vsem tem praznikom na Slovenskem skupno, da se praznujejo ob dobro obloženi mizi, polni hrane in pijače.

Osebe s sladkorno boleznijo lahko ob pogostih praznovanjih ob bogato obloženih mizah občutijo nelagodje. Pa vendar naj vas sladkorna bolezen ne ovira pri praznikih in drugem slavju. Z le nekaj prilagoditvami navad lahko povsem primerno nadaljujete uspešno vodenje sladkorne bolezni in hkrati uživate v praznikih in na praznovanjih. 

 

Tudi prazniki so lahko stresni, zato ne podcenjujte vpliva stresa na sladkorno bolezen

Mislili bi si, da prazniki zaradi druženja, zabave, smeha in vznemirjenja niso obremenilen čas. Vendar žal ni tako. Lahko so celo čezmerno stresni, kar pa negativno vpliva tudi na sladkorno bolezen.

Kadar je telo izpostavljeno psihološkim in fizičnim obremenitvam, ki predstavljajo stres, se začnejo sproščati hormoni, npr. rastni hormoni, kortizol in kateholamini. Vsi ti pa pripomorejo tudi k temu, da telo dobi energijo, ki jo potrebuje za obvladovanje stresnega položaja. Medtem ko so ti hormoni odlični za spoprijemanje s stresom, lahko negativno vplivajo na vaš krvni sladkor.

Kanadski raziskovalci so ugotovili, da stresni hormoni povzročijo izrazito zvišanje ravni krvnega sladkorja, tako da so lahko precej višje od običajnih. Ljudem s sladkorno boleznijo lahko ti nenadni skoki krvnega sladkorja povzročijo veliko težav, na primer otežijo injiciranje insulina, točno odmerjanje zdravil, pa tudi več simptomov, katerih posledice se izrazijo na telesnem in čustvenem zdravju.

Najboljši nasvet pri tem bi bila popolna odpoved vsemu stresu med prazniki, kar je pravzaprav nemogoče. Čeprav se ne moremo izogniti vsem stresnim dogodkom in položajem med prazniki, pa se lahko naučimo, kako stres obvladovati in ublažiti njegov vpliv. Če se nekoliko razbremenimo ali ublažimo količino stresa, ki smo mu izpostavljeni, si lahko s tem olajšamo tudi vodenje sladkorne bolezni.

Nekaj načinov za blaženje stresa med prazniki:

  • Vsak dan si načrtujte nekaj časa samo zase – to lahko pomeni kopel, 10-minutni sprehod ali branje brez vmesnih motenj in motilcev.
  • Redna vadba – ne samo, da tako lažje obvladujemo stres, redna vadba pripomore tudi k boljšemu vodenju sladkorne bolezni.
  • Zapišite si seznam nujnih opravkov – tako lažje ostanemo organizirani, kakšno nalogo enostavneje dodelimo drugim. Pripomore pa tudi k spoznanju možnega tveganja, da sami kaj težko izvedemo. 
  • Sprostitvene tehnike ali meditacija – preprosto globoko vdihnite in izdihnite, to izvajajte eno minuto, pri tem imejte oči zaprte. Lahko si tudi prenesete aplikacijo za meditiranje, ki vas bo vodila skozi meditacijo. 

 

Samoorganizacija

Samoorganizacija med prazniki pomeni oblikovanje seznama s prednostnimi nalogami, načrtovanje obdarovanja in urnika. Če imamo še sladkorno bolezen, pa je organizacija praznikov malo drugačna. 

Če imate sladkorno bolezen in si želite samoorganizirati praznično življenje, vam svetujemo:

  • Naredite si načrt jemanja zdravil, ki se ga ne bo težko držati in boste zdravila lahko redno in pravilno jemali.
  • V svoj koledar in urnik si zapišite vsa praznovanja, zabave in druge praznične dejavnosti. Ne pozabite niti na načrtovanje časa za merjenje ravni krvnega sladkorja, obrokov in vadbe. 
  • Prav tako si oblikujte organiziran sistem za zdravila in medicinske pripomočke – zdravila, peresnike, merilnik, lancete in testne lističe shranjujte tako, da jih boste enostavno našli in vzeli s seboj. 
  • Vzemite si čas, da si zapišete izmerjene vrednosti krvnega sladkorja, pa tudi vse izredne situacije in svoje počutje. Spremljanje teh informacij lahko pomaga zaznati odklone vrednosti zaradi praznikov. Beleženje si olajšajte s prenosom aplikacije mySugr, saj boste tako lažje zapisovali, analizirali in delili vse svoje podatke s svojim zdravstvenim timom. 

Bolj ko boste organizirani, enostavneje bo voditi sladkorno bolezen. 

 

Naučiti se idealnega ravnovesja med upoštevanjem načrtovanih obrokov in sproščenim praznovanjem

Ljudje s sladkorno boleznijo pogosto sledijo prehranskemu načrtu in načrtu zdravljenja. Včasih to zahteva nekaj več organizacije in načrtovanja, ki vključuje čas, količino in sestavo obroka ter jemanje zdravil. Če ne načrtujemo, lahko to privede do nestabilnega krvnega sladkorja, kar pa povzroča neželene učinke, dogodke in simptome. 

Dosledno sledenje načrtu je lahko enostavno v domačem okolju in vsakodnevni rutini. Med prazniki pa se stvari spremenijo. Takrat je treba veliko videti in postoriti, zato se težje najde čas za pravilno sestavo in načrtovanje obrokov. Če želimo uživati v praznikih in hkrati voditi svojo sladkorno bolezen, moramo biti prilagodljivi tudi pri prehranjevanju v prazničnem času.

Nekaj nasvetov za enostavnejše načrtovanje prazničnih obrokov pri ljudeh s sladkorno boleznijo:

  • Uravnavanje velikosti porcij – med prazniki je povsod veliko hrane. Vzemite si manjše porcije, da boste lahko uživali v širši raznolikosti dobre hrane. 
  • Spoznajte svoje sprožilce apetita – ljudje s sladkorno boleznijo se zelo različno odzivajo na posamezne vrste hrane. Nekateri občutijo naglo zvišanje ravni krvnega sladkorja po zaužitju testenin, drugi pa take skoke opazijo pri krompirju. Če veste, katera hrana pri vas povzroči hiter porast ravni glukoze v krvi, lažje načrtujete, katerim živilom se boste med prazniki odpovedali oz. jih omejili. 
  • Poskusite biti nekoliko oddaljeni od hrane – tako se lahko izognete nenadzorovanemu uživanju hrane, pri katerem ne veste, koliko ste pojedli. Zato raje vzemite krožnik in pojejte le toliko, kolikor si odmerite sami. Poleg tega si odmerite tudi čas, preden se vrnete po dodatno porcijo. 
  • Vendarle si privoščite nekaj prožnosti pri praznični hrani. Seveda ne želite, da vam prehranjevanje uide izpod nadzora, tako da bi pojedli vse, kar vidite. Vendar pa se med prazniki lahko malo razvajate. Pozorni bodite na to, da se po praznikih brez težav lahko vrnete k pravim prehranskim navadam.
  • Vzemite le toliko, kolikor lahko pojeste, in tisto, kar lahko jeste – ne mislite, da morate pojesti in popiti vse, kar vam kdo ponudi. Če boste jedli hrano, ki je nočete, boste morda zgrešili kaj, v čemer res uživate. 

Če si vzamete čas, si s tem podarite neobremenjenost in prilagodljivost, s katerima si lahko privoščite vse najljubše praznične trenutke, dogodke, praznovanja in pri tem še vedno obvladujete svojo raven krvnega sladkorja ter uspešno vodite sladkorno bolezen. Ko se torej približujejo prazniki, se usedite in načrtujte. Kadar je le mogoče, pojdite po obroku na sprehod ali se kako drugače razgibajte. Bodite pozorni na stres in si vzemite čas zase. Ne pozabite, da stres lahko zmanjšate že s pisanjem seznama opravkov in prednostnih nalog. Načrtujte obroke in dajte prednost hrani, v kateri lahko uživate v zmernih količinah. Najpomembneje pa je, da se osredotočite na tisto, kar vas v prazničnem času najbolj razveseljuje. 

Vesele praznike!