Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Pred oddihom – trije in še en nasvet za uspešen varnostni pregled

Varnostne kontrolne točke na letališču

Načrtujete potovanje z letalom? Ena od večjih skrbi osebe s sladkorno boleznijo na letališču je prehod kontrolne točke. Katere pripomočke lahko nesete skozi varnostno preverjanje? Ali se naprave, kot je insulinska črpalka, priključena na telo, lahko nosijo med varnostnim pregledom? Z vsemi temi zadregami se najbolje spoprimemo, če se nanje vnaprej pripravimo.

Preden se odpravite na letališče, se pobliže seznanite z nekaj pomembnimi dejstvi, ki vam lahko olajšajo prehod varnostnih kontrolnih točk na letališču.

1. Poizvedite, kateri predmeti so dovoljeni za prehod na varnostni kontrolni točki
Zdravila za sladkorno bolezen, oprema in pripomočki za oskrbo so dovoljeni tudi na varnostni kontrolni točki, vendar šele po tem, ko jih pregledajo. Pomembno je, da vse to na kontrolni točki tudi pokažete. Nekaj predmetov in stvari, ki jih lahko vzamete s seboj na letalo in greste z njimi tudi skozi varnostno kontrolno točko:

  • insulin in insulinski peresniki,
  • neuporabljene igle, če so ob njih tudi zdravila, npr. insulin,
  • insulinska črpalka in pripomočki zanjo,
  • merilnik ravni glukoze v krvi,
  • testni lističi, lancete, raztopine za merilnik in blazinice, prepojene z alkoholom,
  • testni lističi za preverjanje ketonov v seču,
  • komplet za prvo pomoč z glukagonom,
  • senzorji za neprekinjeno merjenje ravni glukoze,
  • plastični vsebnik za odlaganje ostrih predmetov,
  • vse vrste pripomočkov, potrošnega materiala in zdravil za oskrbo sladkorne bolezni.

2. Tekočine, geli in insulin nad 100 gramov
Pomembno vprašanje za ljudi s sladkorno boleznijo, ki se odpravijo na letalo, je dovoljena količina tekočin, gelov in insulina. Čeprav so tekočine in geli v vsebnikih, večjih od 100 ml, za potnike načelno prepovedani, pa to ne velja za pripomočke za oskrbo sladkorne bolezni. Vse medicinske tekočine, ki jih imate v vsebnikih, večjih od 100 ml, že prej ločite od ročne prtljage in prijavite na varnostni kontrolni točki. Naj ne bodo v isti torbi kot nemedicinske tekočine. Insulin je varen, tudi če je izpostavljen rentgenskim napravam na letališču. Če pa vas skrbi, lahko prosite za pregled brez tovrstnih naprav. Ne pozabite, da se insulin ne sme prenašati v oddani prtljagi, saj bi bil tako izpostavljen spremembam temperature in tlaka. Zato je bolje, da imate insulin v ročni prtljagi. 

3. Insulinske črpalke in senzorji za neprekinjeno merjenje ravni glukoze na letaliških varnostnih kontrolnih točkah
Da, lahko potujete z insulinsko črpalko in senzorji za neprekinjeno merjenje ravni glukoze. Vendar pa je treba o tem prej obvestiti varnostno službo. Tako se vaše naprave in pripomočki ne bodo zdeli nevarni. Insulinskih črpalk in senzorjev za neprekinjeno merjenje glukoze ne izpostavljajte rentgenskim žarkom, ampak jih obdržite na svojem telesu. Če imate v ročni prtljagi dodatne pripomočke in naprave, jih vzemite iz torbe in prosite, da jih pregledajo ročno, brez naprav. Čeprav običajen detektor kovin navadno ne vpliva na delovanje insulinske črpalke, večina črpalk ni bila preskušena s 360-stopinjskimi čitalniki telesa. Če vas napotijo skozi 360-stopinjski čitalnik, prosite za običajen pregled. Varnostno osebje vas bo morda prosilo, da svojo napravo vključite, da preverite delovanje, kar je dobro. Če kadar koli menite, da so kršene vaše pravice, stopite v stik z odgovornim za varnostni pregled.

4. Zdravstvene zapestnice in kartice ter informativne kartice medicinskih pripomočkov
V nekaterih državah na letališču lahko prejmete posebno zapestnico, vrvico ali kartico za prehod varnostne kontrolne točke. Tako varnostno osebje lažje prepozna potnike, za katere potrebujejo posebno znanje pri prehodu varnostne točke. Zdravstvene kartice z informacijo o npr. sladkorni bolezni so na voljo le v nekaterih državah, npr. v Združenem kraljestvu. Varen let vam želimo.