Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Vodenje sladkorne bolezni na potovanju – 3 koraki

 

Potovanje, najsi bo vaša strast, službena obveznost ali razlog za obisk, je lahko čudovito in stresno hkrati, še posebno za ljudi s sladkorno boleznijo.

Obvladovanje ravni krvnega sladkorja na poti pogosto vzbuja skrb in strah. Zato je ta prispevek namenjen povzetku informacij, ki so vam lahko v pomoč. Res je težko in stresno spomniti se na vse, kar je treba spakirati in pripraviti. Posebej je treba pomisliti tudi na nepredvidljive okoliščine, ki se nam lahko zgodijo na še tako organiziranem potovanju. Sledi nekaj praktičnih napotkov za nemoteno potovanje (vsaj kar zadeva sladkorno bolezen).

 

#1 Preden odpotujete …
Ena od boljših stvari, ki jih lahko naredite pred potovanjem, je, da stopite v stik s svojim zdravnikom oziroma diabetološkim timom. Ne samo da se boste pogovorili o morebitnih potrebnih prilagoditvah zdravljenja (zaradi spremembe časovnega pasu, nadmorske višine in/ali podnebnih sprememb), zdravnik vam bo tudi izdal recepte oziroma predpisal pripomočke in zdravila, če jih boste potrebovali.

Papirnata recept in izvid diabetologa sta sicer že stvar preteklosti, vendar v izrednih primerih še vedno zelo uporabna. Bolje je imeti v rokah papir za zamenjavo razbite ampule z insulinom kot pa poskušati priklicati svojega zdravnika opolnoči, če vam je ampula slučajno padla na tla in ste v hotelu na drugem koncu sveta. Z napisanim receptom in/ali izvidom boste v pristojni lekarni ali zdravstveni ustanovi lažje prišli do novega ustreznega insulina, tudi če ga boste morali plačati.

Ko smo že pri tem. Preden se odpravite kamor koli, poglejte, kje opravljajo zdravstvene storitve. Poiščite lekarno in zdravnika, dosegljiva 24 ur na dan. Skoraj kamor koli greste, v vsakem večjem tujem kraju bi morali imeti na voljo vsaj enega od omenjenih dveh.

Če potujete v tujino, poiščite Mednarodno združenje za medicinsko pomoč popotnikom (več na spletni strani www.iamat.org). Tam lahko najdete seznam zdravnikov, ki govorijo angleško, in delujoče lokalne ambulante. Morda se zdi pretirano, pa vendar drži rek, da je bolje preprečevati kot obžalovati.

Diabetologa prosite za potrdilo o zdravstvenem stanju (angl. travel letter). Veliko lažje bo šlo skozi varnostno kontrolno točko, če boste imeli pri sebi zdravniško potrdilo. Na potrdilu bo pojasnjeno, zakaj s seboj tovorite še kovček z zdravili in raznimi medicinskimi pripomočki, npr. iglami. Poleg tega je dobro, da imate tako potrdilo v več kopijah, v vseh torbah in kovčkih ter pri sebi.

 

#2 Ko odpotujete …
Pakiranje vseh medicinskih pripomočkov je delo že samo po sebi. Nekateri priporočajo, da s sabo vzamete polovico več, kot potrebujete, drugi pa celo, da vzamete še enkrat večje količine (če jih je le mogoče priročno spakirati). Pripomočki za vodenje sladkorne bolezni morajo biti v posebni torbi, ki jo imate ves čas ob sebi. Ne glede na vse te torbe nikoli ne oddajte v prtljažni prostor, ampak jo imejte pri sebi kot ročno prtljago.

Seznam za ročno prtljago (presodite, kaj potrebujete):

  • merilnik s testnimi lističi za določanje ravni glukoze v krvi 
  • hitrodelujoča glukoza za ukrepanje ob hipoglikemiji
  • rezervne lancete za sprožilno napravo
  • insulinski peresnik
  • dodatne igle
  • testni lističi za preverjanje ketonov
  • glukagon za nujne primere
  • če je mogoče, t. i. počitniška črpalka (tako storitev ponujajo nekateri proizvajalci)
  • dodatna zaloga pripomočkov za črpalko
  • alkoholni robčki
  • lepilni trak za zdravstveno nego
  • dodatne baterije za merilnik in črpalko
  • vsebnik za uporabljene igle
  • posebne ali dodatne brizge
  • manjši hladilnik ali hladilna torbica za insulin (če je potrebno)
  • rezervni ali papirnati recepti (glejte zgoraj)
  • zdravniško potrdilo o sladkorni bolezni (glejte zgoraj)

Če se vaša prtljaga poškoduje ali izgubi, lahko druga oblačila dobite kjer koli. Vaše zaloge za oskrbo sladkorne bolezni pa so neprecenljive, zato jih tudi na potovanju imejte ob sebi. Glede omejitev pri pakiranju in prtljagi si lahko ogledate nekaj spletnih strani TSA, angl. Transportation Security Administration:

Ob pomoči navedenih spletnih strani in z zdravniškim potrdilom o zdravstvenem stanju (sladkorni bolezni), ki ga prejmete pred odhodom, ne bi smeli imeti težav, da tudi na letalo vzamete vse, kar potrebujete. Za vsak primer predvidite še dodaten čas, če bi morda želeli ročno pregledati vašo prtljago – zamujanje na letalo je zelo stresno.

Ne pozabite na tekočino! Potovanje vas lahko zelo dehidrira. Med potjo po cesti in letalsko kabino pod pritiskom potrebujete vodo. Naposled si obljubimo še to, da bomo poskrbeli za ustrezne prigrizke, npr. koščki sira, zelenjave in oreščki. Slan čips, čokoladne ploščice in bomboni so privlačni, vendar ne najboljša izbira.

 

#3 Ko prispete …
Ko se nastanite, pokukajte v svojo prtljago in preverite, ali je vse nepoškodovano. Izmerite si raven krvnega sladkorja, da vidite ali potrebujete prigrizek, morda je celo čas za obrok. Nato v svojem merilniku in drugih napravah spremenite nastavitev časovnega pasu. Bodite pozorni na spremembe podnebja in/ali nadmorske višine, ki lahko vplivajo na raven krvnega sladkorja. PREDVSEM PA NA POČITNICAH UŽIVAJTE!