Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Jemanje zdravil in uporaba insulinskega peresnika v javnosti – naj vam ne bo nerodno

Veliko ljudi svojo sladkorno bolezen vodi tudi tako, da jemlje zdravila in/ali si vbrizgava insulin. Kaj pa storite, kadar morate vzeti zdravilo ali si vbrizgati insulin, če ste prav takrat vsem na očem?

Morda vas skrbi, da vas vsi gledajo. Mogoče se želite izogniti obsojanju. Čeprav to ni vedno udobno in priročno, je pomembno, da redno jemljete zdravila in si tudi redno vbrizgavate insulin – in to tudi če ste na javnem kraju.

Kadar je okrog vas veliko ljudi, je pomembno, da ob jemanju zdravil in vbrizganju insulina poskrbite za diskretnost in varno okolje. Ne pozabite, ni razloga, da bi vam bilo nerodno.

Pozabite na sram
Pri izvajanju posameznih ukrepov, ki jih zahteva obvladovanje krvnega sladkorja z zdravili ali insulinom, vam ne bi smelo biti nerodno. Res ni potrebno, da vas je celo sram, če morate preveriti raven krvnega sladkorja ali si vbrizgati insulin na kakšnem javnem kraju.

Da bi vbrizgavanje insulina preložili na pozneje, se odsvetuje, saj morate narediti vse za kar najboljše vodenje svoje sladkorne bolezni. Mogoče boste deležni čudnih pogledov ali komentarjev, vendar pa se morate zavedati, da je skrb za vaše zdravje najpomembnejša.

Ne morete vplivati na odziv drugih ljudi. Lahko pa prijazno in spoštljivo pojasnite, kaj počnete in zakaj je to pomembno – če vas seveda vprašajo.

Nasveti za jemanje zdravil ali insulina v javnosti
Čeprav vam ne bi smelo biti nerodno zaradi jemanja zdravil ali vbrizgavanja insulina pred drugimi, želite biti spoštljivi in varni. Poskusite, kar svetujemo v nadaljevanju, in si zagotovite varnost ter preprečite, da bi se drugi počutili neprijetno.

1. nasvet – Pripomočke imejte vedno pri roki
Kadar se odpravljate na javni kraj, preverite, ali imate s seboj vse pripomočke. Najbolje je imeti stalni nahrbtnik ali posebno torbico. Tako boste zagotovo vedno imeli s seboj zdravila ali insulin. Prav tako se priporoča, da na zdravilih, ampulah insulina oziroma na vialah ali peresnikih ohranite originalne nalepke in oznake – zaradi lažjega prepoznavanja zdravil.

2. nasvet – Pripravljeni na pojasnjevanje
Bodite pripravljeni pojasniti, kaj delate in zakaj. Če vas kdo iz radovednosti vpraša, kaj počnete, mu lahko preprosto odgovorite: »Imam sladkorno bolezen in si moram vbrizgati insulin, da lahko obvladujem svoje zdravstveno stanje.« To je enostavno in razumljivo za vsakega. 

3. nasvet – Ne pozabite, da je vaša prioriteta vaše zdravje
Ne dovolite, da vas neprijetnost odvrne od skrbi za zdravje. Zamujanje z odmerkom insulina ali celo izpuščanje posameznih odmerkov lahko povzroči nenadno zvišanje krvnega sladkorja. Vaše zdravje je vaša prva prednostna naloga, in to ne glede na to, kaj si mislijo drugi. Na to nikoli ne pozabite. 

4. nasvet – Naj bo neopazno, če je le mogoče
Nekateri ne prenesejo misli ali pogleda na iglo. Poskusite vbrizgavanje izvesti neopazno, da se prisotna oseba ne bo počutila neprijetno. Na javnem kraju je najlažje neopazno vbrizgati insulin v trebuh. Biti diskreten pomeni, da nihče ne opazi, kaj pravzaprav delate.

5. nasvet – Poskrbite, da boste na varnem
Kadar potrebujete insulin, si ga morate vbrizgati tudi na javnem kraju. Poskrbite za varno okolje. To pomeni, da je higienično in čisto (če je le mogoče, se izogibajte javnim straniščem). Zagotovite si dovolj prostora, tako da izključite tveganje, da bi vas med vbrizgavanjem kdo dregnil ali spotaknil. Če imate možnost, uporabite ravno delovno površino. Postopek izvajajte počasi in po korakih, kot so vas naučili zdravstveni delavci.

6. nasvet – Igle pravilno odložite med odpadke
Kadar si insulin vbrizgavate na javnem kraju, bodite posebej pozorni na to, da igle pravilno odvržete med kužne ostre odpadke. Nekateri javni prostori imajo posebne posode za ostre predmete, ki jih lahko uporabite. Če tega ne najdete, potem na iglo ponovno nataknite zaščitno kapico, pospravite na varno in jo doma pravilno odvrzite med vaše ostre odpadke. Uporabljenih igel nikoli ne odlagajte v zabojnike s splošnimi odpadki.