Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Priljubljeni prigrizki za premagovanje želje po hrani.

Ste se že kdaj znašli sredi dopoldneva za pisalno mizo in se skušali zbrati, ko vas je ponovno zmotila lakota? Zdi se, kot da je od zajtrka minila že cela večnost, kosilo pa tudi še ne bo tako kmalu. In želite si, da bi zaužili tri obroke na dan – morda to vendarle ni za vas. 

Če med obroki potrebujete prigrizek, si ga želite izbrati premišljeno. V pomoč smo med našimi sodelavci izbrali nekaj priljubljenih malic. Poleg tega vsaj jaz skušam izkoristiti tudi danosti delovnega okolja. Da v službi pridem do prigrizka, moram čez tri nadstropja. Včasih je to dovolj, da prigrizek enostavno izpustim, spet drugič pa vstanem, se sprehodim mimo dvigala in se soočim s stopnicami, da si potem prigrizek res zaslužim. Pa še to, po urah sedenja za pisalno mizo prav hoja po stopnicah potisne mojo željo po prigrizku v ozadje. Zato ne podcenjujmo moči svojega okolja, ki nam lahko pomaga dosegati cilje.

 

Izberimo prigrizke z manj ogljikovimi hidrati 

Žal nam pogosto dišijo prigrizki z veliko ogljikovimi hidrati in/ali sladkorja. Za to lahko okrivimo tako jamske prednike kot tudi prehrambno industrijo, ki spodbuja željo po tovrstnih prigrizkih.

Če želimo obvladovati svojo telesno težo in ravni krvnega sladkorja, potem so najboljši prigrizki z malo ogljikovih hidratov.¹ Pri živilih z ogljikovimi hidrati, na primer sladkarijah in sadju, je pogosto potreben insulin.² Ne glede na to, od kod telo prejme insulin, ali nastane v telesu ali ga prejme z injiciranjem, ne smemo pozabiti, da je insulin hormon, ki pomaga pri izgradnji telesa. Zavira izgorevanje maščob in spodbuja izgradnjo celic v telesu.³ 

Pa še to. Če ne telovadimo, ne moremo pridobivati mišične mase.

 

Priljubljeni prigrizki za premagovanje želje po hrani

Druščino mySugr  smo povprašali, kaj najraje zaužijejo, če želijo pojesti kaj zdravega. Vsi predlogi, predstavljeni v nadaljevanju, nimajo malo ogljikovih hidratov, vendar pa vsi spadajo k zdravi prehrani.

Ne pozabimo. Če se zdravimo tudi s hitrodelujočim insulinom, moramo to upoštevati, kadar koli jemo ogljikove hidrate. O tem se posvetujte s svojim zdravstvenim timom. 

Najboljši predlogi za prigrizke iz družbe mySugr:

1. Oreščki
Marija in njena sladkorna pošast obožujeta nesoljene oreščke in kokosov čips. Oboje vsebuje zelo malo ogljikovih hidratov in ne vpliva tako zelo na raven glukoze v krvi. V metaanalizi britanskih in norveških raziskovalcev se je pokazalo, da je uživanje 20 g oreščkov na dan, torej za eno pest, povezano z zmanjšanjem tveganja za nastanek srčne bolezni za skoraj 30 %, za raka za 15 % in za prezgodnjo smrt za 22 %.⁴ Pa še dobri so!

2. Čičerika
Rosana ima rada čičeriko: prepraženo za malico, kuhano iz pločevinke ali zmleto v humus in z zelenjavo, narezano na palčke, ali s polnozrnatimi krekerji. Poleg rastlinskih beljakovin je v čičeriki tudi nekaj ogljikovih hidratov in veliko vlaknin, zato se raven glukoze v krvi po čičeriki le počasi zvišuje.⁵

3. Sir
Klara pravi, da so siri njen najljubši prigrizek. Vsebujejo sicer veliko beljakovin in maščob, zato že z manjšo količino zaužijemo veliko kalorij. Dobro je biti pozoren na količino in morda sir dopolnimo z nekaj paradižniki. Poleg sira, ki ga ima v mislih Klara (kremni brie), kot odličen prigrizek
priporočamo še skuto, sveži sir, mocarelo.

4. Palčke zelenjave s pomako
Barbara obožuje vse vrste zelenjave, še posebej pa stebelno zeleno. In to surovo s kremno pomako iz jogurta. Lahko uporabimo tudi drugo zelenjavo, npr. komarček, papriko, bučke.

5. Avokado
Jan je nor na avokado. Pogosto ga ima že za zajtrk ob kavi. Z nekaj prepraženimi sezamovimi semeni in ščepcem soli ga priporočamo tudi mi. Talita pa ima avokado rada v pomaki guacamole, v katero pomaka narezano papriko in sveže kumare.

6. V trdo kuhana jajca
Frida je nekaj časa poskušala s prehrano z malo ogljikovimi hidrati. Pri tem so ji bila v veliko pomoč v trdo kuhana jajca. Včasih so bila jajca, predvsem rumenjak, na slabem glasu. V raziskavah pa se je izkazalo, da holesterol v prehrani le malo vpliva na celokupni holesterol, tako da se je v prehranskih smernicah odpravila omejitev uživanja jajc.⁷

7. Tofu
Jan je naša košarkarska zvezda. Zaradi svoje atletske postave obožuje beljakovine, saj mu pomagajo pri izgradnji mišične mase. Občasno poje na kocke narezan tofu ali debele rezine tofuja s poprovo omako na krekerjih. K sreči je tofu na voljo tudi začinjen v slastnih okusih.

8. Olive
Mirjam se zvečer rada sladka z olivami, in to skupaj s češnjevim paradižnikom in parmezanom. V olivah je veliko zdravih maščob, vendar pa so večinoma zelo slane. Če imate visok krvni tlak, pazite na količino oliv, ki jih pojeste.

9. Naravni jogurt z gozdnimi sadeži
To klasično kombinacijo obožujeta Sara in Kristina. Radi imata naravni jogurt, predvsem pa iščeta jogurt z manj maščob (1,6 % m. m.) ter iz ekološke pridelave in predelave. Vanj nato streseta nekaj žlic svežih ali zamrznjenih gozdnih sadežev (npr. jagod, borovnic, malin, robid, ribeza). 

10. Chia puding
Zveni nenavadno in tudi je. Natalija se pogosto že zvečer spomni, da v manjši skledi namoči chia semena v mandljev napitek brez dodanega sladkorja. K temu doda nekaj malin, in njena zdrava malica je pripravljena. Pri nakupu mandljevega napitka bodite pozorni, da ne vsebuje dodanega sladkorja.

11. Smutiji
V večini smutijev je preveč ogljikovih hidratov, zato se ne priporočajo.⁷ Sabrinin recept pa je prijazen do sladkorne pošasti. Prisega namreč na smuti iz nesladkanega mandljevega napitka, mlade sveže špinače in borovnic. 

12. Vroč kakav
Za vse sladkosnede ima naša Ilka vroč predlog. Zavre mleko (lahko uporabite tudi sojin ali mandljev napitek brez dodanega sladkorja), vanj vmeša pravi naravni kakav v prahu in noževo konico cimeta. Kakav lahko nadomestimo z rebrom čokolade, ki vsebuje 85 % kakava, in jo raztopimo v zavretem mleku oz. napitku. Vroč napitek, ki zagotovo prijetno ogreje.

13. Čokolada, in to 85-odstotna
Najboljše smo prihranili za konec. Ko se prebudi želja po sladkem, z Mojco uživava v koščku zares temne čokolade s 85 % kakava in nekaj oreščki. Ta sladka kombinacija ne osreči le naju, ampak tudi najini sladkorni pošasti.

Viri:

  1. Diabetes.co.uk, 2019. Low Carbs Snacks. [spletna stran] Dostopno na: https://www.diabetes.co.uk/food/low-carb-snacks.html [Dostop 21/01/21]. 
  2. Healthline, 2021. Diabetes and Sweets. [spletna stran] Dostopno na: https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/dessert [Dostop 21/01/21].
  3. Atkins, 2021. How Insulin Blocks Fat Burning. [spletna stran] Dostopno na: https://www.atkins-hcp.com/atkins-resources/research/how-insulin-blocks-fat-burning-1 [Dostop 21/01/21].
  4. Aune, D., Keum, N., Giovannucci, E., Fadnes, L.T., Boffetta, P., Greenwood, D.C., Tonstad, S., Vatten, L.J., Riboli, E., Norat, T., 2016. Nut consumption and risk of cardiovascular disease, total cancer, all-cause and cause-specific mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMC Medicine [spletna izdaja]. Dostopno na: https://bmcmedicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12916-016-0730-3.
  5. Healthline, 2018. 8 Reasons to Include Chickpeas in Your Diet. [spletna stran] Dostopno na: https://www.healthline.com/nutrition/chickpeas-nutrition-benefits [Dostop 21/01/21].
  6. Healthline, 2019. Why Dietary Cholesterol Does Not Matter (For Most People). [spletna stran] Dostopno na: https://www.healthline.com/nutrition/dietary-cholesterol-does-not-matter [Dostop 21/01/21].
  7. Healthy Eating SF Gate, 2018. Do Smoothies Have Lots of Carbs? [spletna stran] Dostopno na: https://healthyeating.sfgate.com/smoothies-lots-carbs-10807.html [Dostop 21/01/21].