Sladkorna bolezen in puberteta

Puberteta prinaša številne izzive, ki vplivajo tudi na vodenje sladkorne bolezni, zaradi hormonskih nihanj in sprememb v telesu. V prispevku so opisani vplivi pubertete na sladkorno bolezen in predstavljeni nasveti za učinkovito obvladovanje teh izzivov, vključno s sodelovanjem med mladostniki in starši ter podporo zdravstvenih strokovnjakov.

Sladkorna bolezen

Slej ko prej vsak pride v puberteto. To je naravno. Žal pa se pubertete ne da zaustaviti ali prestaviti. Puberteta pride s paleto posebnih izzivov tudi pri vodenju sladkorne bolezni. V nadaljevanju lahko preberete, kako puberteta vpliva na telo s sladkorno boleznijo.

Na vrtiljaku krvnega sladkorja v puberteti – zakaj?  

Puberteta je naravno obdobje v življenju, v katerem se pri mladostnikih izrazijo telesne in čustvene spremembe ter dosežejo spolno zrelost. Pojavi se med 9. in 17. letom starosti, pri fantih po navadi malo pozneje kot pri dekletih. 

Med pomembnimi dejavniki pri puberteti so hormoni. To so kemične snovi, ki jih proizvajajo žleze v telesu in se sproščajo v krvni obtok.  

Med puberteto se pri dekletih in fantih poveča proizvodnja hormonov, estrogen pri dekletih in testosteron pri fantih. Zaradi različnih ravni hormonov se spreminja občutljivost za inzulin, kar pojasni silovito nihanje in muhavost krvnega sladkorja. 

Večina deklet to opazi takoj ob prvi menstruaciji. Običajno je takole: v prvi polovici cikla je potreba po inzulinu na splošno manjša, v drugi polovici pa večja. Približno pet dni pred menstruacijo se potreba po inzulinu spet poveča zaradi zvišane ravni estrogena in progesterona. 

Pomemben je še en hormon: rastni. Kot pove že ime, je odgovoren za rast v adolescenci. Sprosti se zgodaj zjutraj in s tem povzroči jutranje visoke ravni krvnega sladkorja. Temu pravimo tudi fenomen zore, ki ni problematičen le v puberteti, ampak tudi za mnogo odraslih. Omenjeni hormoni lahko povečajo potrebe po inzulinu za 1,5-krat, kar je povsem normalno in se dogaja vsem. 

Seveda je treba v norih najstniških letih nujno prilagoditi nastavitve inzulina. Poleg tega se bo vašemu najstniku morda zelo povečal apetit, tako da bo pojedel ogromne porcije. Kot edukator o sladkorni bolezni sem pogosto presenečen, koliko lahko ti odraščajoči ljudje pojedo in koliko inzulina potrebujejo. Vendar njihovo telo potrebuje gorivo za rast in za to so potrebne kalorije. 

Možganski proces – prekletstvo in blagoslov hkrati 

Na raven krvnega sladkorja v puberteti ne vplivajo samo hormoni in njihovo nihanje. Pozabiti ne smemo na razvoj možganov. Najstniki doživljajo velike spremembe v razpoloženju in čustvovanju, in to iz minute v minuto. Seveda je zato še večji izziv mirno odzivanje na nihanje in nerazložljivo visoke ravni krvnega sladkorja, ali pa odgovarjanje na vprašanja zaskrbljenih staršev. Ne pozabimo še na glasne opomnike in alarme črpalke, merilnik in opozorila sistema za neprekinjeno merjenje glukoze v krvi. 

Mladi bodo zaradi pubertete želeli biti samostojnejši. To je pri otrocih in mladostnikih s sladkorno boleznijo poseben izziv, saj jih ves čas sprašujemo o krvnem sladkorju ali izmerjenih vrednostih na senzorju. Vse, kar si želijo, je samostojno vodenje sladkorne bolezni, druženje s prijatelji in sproščanje. Za starše in skrbnike to pomeni občutljivo iskanje zmernosti pri zagotavljanju varnosti, medtem ko mladostnik prevzema več odgovornosti. 

Ključno je, da svojega najstnika naučimo čim bolj samostojnega obvladovanja sladkorne bolezni. Skupno delo in podpora sta izjemnega pomena pri tem procesu. Pomembno je, da svojega najstnika naučimo razumeti bistvene stvari – kako ne pozabiti na odmerke inzulina ali zdravil, kako ne prezreti opozoril, biti pozoren na redno menjavanje mesta vstavitve kanile, če uporablja inzulinsko črpalko. Pri tem se je treba truditi, da visoke vrednosti krvnega sladkorja ne presenetijo in razočarajo. Pomembno je, da smo potrpežljivi, spodbudni in prisotni s svojo podporo. Delajmo skupaj in se učimo iz napak ter si prizadevajmo za napredek. Z vzajemno podporo in razumevanjem bomo ustvarili močno podlago za obvladovanje sladkorne bolezni. In kar je najpomembneje, le tako nam bo najstnik verjel in zaupal, da v tej bitki ni sam.  

Izmenjava in vrstniška podpora 

Mladostniku je treba tudi predstaviti možnosti, ki jih ponuja zdravstveni sistem. To so: organizirani programi za edukacijo o sladkorni bolezni, letovanje na Debelem rtiču in društvo bolnikov s sladkorno boleznijo tipa 1, pa tudi skupine za samopomoč. Kar koli od naštetega lahko najstniku pomaga, da postane samozavestnejši in samostojnejši tudi pri obvladovanju sladkorne bolezni. 

Prav tako so nepogrešljivi redni obiski pri diabetologu in edukatorju v diabetološki ambulanti, ne le zaradi pregleda ali zaradi prilagoditve odmerka inzulina, temveč tudi zaradi pogovora o posebnih situacijah. Timsko delo je vsakodnevna stvarnost. 

Vse postane znova razburljivo, ko vaš najstnik uradno postane odrasel. Prehod s pediatrične oskrbe pri sladkorni bolezni na obravnavo odraslega s sladkorno boleznijo je zanj lahko zelo obremenjujoč, zlasti če ga je celotno otroštvo in mladostniško obdobje spremljal en pediater in se je navezal nanj. Zato pri nas deluje tako imenovana prehodna ambulanta, v kateri mladostnik skupaj z diabetologom pediatrom obišče diabetologa za spremljanje sladkorne bolezni pri odraslih. 

Skupaj je bolje 

Zares pomembno je, da otroci in starši že od samega začetka sodelujejo in se skupaj vključujejo v zdravljenje sladkorne bolezni. Sodelovalni pristop zelo olajša prilaganje odmerkov inzulina pri odraščajočem najstniku, štetju ogljikovih hidratov, menjavanju senzorjev in mesta za infuzijo. 

Hkrati pa staršem omogoča, da najstniku izkažejo zaupanje, ga spodbujajo k samostojnosti ter mu zagotavljajo podporo. Starši imajo ključno vlogo pri spodbujanju najstnikove samostojnosti in prevzemanju odgovornosti za svoje zdravje.  

Združimo moči in skupaj premagajmo izzive na poti k samostojnosti. 

Merilniki

Merilniki ravni krvnega sladkorja Accu-Chek® so narejeni za vaše udobje. Pridobite hitre in natančne informacije o svojem krvnem sladkorju z izdelkom, ki se prilagaja vašemu življenjskemu slogu.