Splošnih vprašanj

Izpolnite obrazec na spletnem naslovu https://www.accu-chek.si/registracija-merilnika in/ali https://accu-chek.si/narocilo-ovitka-guide. Lahko pa izpolnite tudi priložen registracijski list, ki ga najdete v škatli merilnika.

Za pomoč pri uporabi izdelka se obrnite na Center za pomoč uporabnikom Accu-Chek na telefon 080 12 32 (od ponedeljka do petka med 8. in 16. uro).

S sistemom Accu-Chek Guide se uporabljajo testni lističi Accu-Chek Guide. Že majhno kapljico krvi lahko preprosto nanesete kamor koli na rumeni rob testnega lističa, tudi če gre za le majhno pikico. Poleg tega je enostavno vzeti iz vsebnika le en testni listič, saj je novi vsebnik oblikovan tako, da vzamete le en listič, drugi pa ostanejo tam, kjer morajo biti – v vsebniku.

Ne, meritve in nastavitve ostanejo v spominu, tudi ko zamenjate baterije.

Odprite pokrov predela za baterije, ki ima zaščito za otroke, zato v režo vstavite ozek predmet, npr. pisalo. Potisnite jeziček v smeri puščice in privzdignite pokrov predela za baterije. Stari bateriji odstranite tako, da pritisnete na črno tipko na sredini. Novi bateriji potisnite pod črna jezička in tipko na sredini, tako da bo stran z znakom (+) obrnjena navzgor. Ponovno namestite pokrov predela za baterije in ga zaprite, tako da pritisnete nanj. Stari bateriji takoj zavrzite.

Za merilnik potrebujete dve 3-voltni litijevi bateriji, v obliki kovanca, tipa CR2032, ki ju lahko kupite v mnogih trgovinah.

Merilnik očistite in razkužite enkrat na teden ali kadar se umaže s krvjo. Merilnik je priporočljivo očistiti tudi, preden z njim rokuje kdo drug.

Prednosti sistema Accu-Chek Guide izhajajo iz strogih zahtev proizvodne prakse družbe Roche, po katerih se doseže točnost 10/10 zanesljivih rezultatov, ki jim lahko zaupate.1

1 Podatki so na voljo v družbi Roche. [Točnost 10/10: 95 % rezultatov GK je v območju ±0,55 mmol/L glede na laboratorijsko referenčno vrednost za koncentracije glukoze v krvi <5,55 mmol/L in v območju 10 % za koncentracije glukoze v krvi ≥5,55 mmol/L.]

Do 4000 m nadmorske višine ne vpliva na meritve.

Ne, meritve in nastavitve ostanejo shranjene v spominu, tudi ko zamenjate baterije ali merilnik Accu-Chek Mobile shranite brez baterij.

Da, medtem ko je v merilniku Accu-Chek Mobile kaseta s še neuporabljenimi testnimi polji, je mogoče zamenjati baterije.

Merilnik Accu-Chek Mobile preverja veljavnost kasete za merjenje. Če se  kaseta za merjenje približuje datumu poteka ali je že potekla, vas bo merilnik Accu-Chek Mobile o tem obvestil. Prvo sporočilo se prikaže, ko je do roka še 10 dni. Nato pa se sporočilo ponovi, ko je kaseta za merjenje uporabna samo še 5 dni, 2 dneva in 1 dan. Na datum poteka se prikaže sporočilo, ki vas obvesti, da je kaseta za merjenje potekla, in prosi, da uporabite novo in nepoškodovano kaseto za merjenje.

Kaseta se lahko ponovno vstavi v merilnik, če ima prazna testna polja in ji rok uporabe še ni pretekel. Merilnik prepozna kaseto, število razpoložljivih merjenj in rok uporabe.

Uporabnost kasete za merjenje je odvisna od roka uporabe in od roka uporabnosti kasete. Rok uporabe: Potem ko se kaseta za merjenje prvič vstavi v merilnik, jo je treba porabiti v 90 dneh. Rok uporabnosti pomeni datum, najmanj do katerega je kaseta za merjenje uporabna, če jo shranjujemo v neodprtem plastičnem vsebniku. Rok uporabnosti je natisnjen na škatlici kasete za merjenje in na foliji, s katero je zaprt plastični vsebnik.

Merilnik Accu-Chek Mobile je treba očistiti, če je zaradi nepravilne uporabe umazan (glejte navodila za uporabo). Prav zaradi kasete za merjenje pa merilnik Accu-Chek Mobile običajno ne pride v stik s krvjo ali kontrolno raztopino.

Osvetlitev besedila in znakov na prikazovalniku lahko nastavite na eno od treh ravni. Nižja ko je raven svetlosti, daljša je življenjska doba baterije.

Glasnost sistema se lahko nastavi na eno od petih različnih ravni, pri tem je najnižja raven Tiho.

Da, v merilniku Accu-Chek Mobile je mogoče nastaviti opomnik za merjenje po določenem času od zadnjega merjenja ravni glukoze v krvi. Lahko izberete, ali želite opomnik po uri, uri in pol, dveh ali treh urah; opozorilo bo enkratno. Poleg tega je mogoče nastaviti največ 7 posameznih opomnikov na dan. Ko se prikaže kateri koli opomnik, lahko uporabnik takoj začne meriti raven glukoze prek prikazovalnika.

S sistemom Accu-Chek Mobile lahko uporabnik izračuna povprečja, ki izhajajo iz vseh shranjenih meritev in meritev, označenih Pred obrokom ali Po obroku. Rezultati, označeni kot Preverjanje delovanja, so izključeni iz izračuna povprečij. Za vsako skupino se lahko izračuna povprečje zadnjih 7, 14, 30 ali 90 dni.

Nastavijo se lahko oznake za zaznamek dogodkov, povezanih z meritvijo ali značilnostjo rezultata. Meritev se lahko označi, če se odpre meni Označi, ko je rezultat še na prikazovalniku. Oznaka se ne more nastaviti za nazaj. Oznake, ki so na voljo: Pred obrokom Po obroku Drugo Preverjanje delovanja.

Pri sistemu Accu-Chek Mobile uporabnik ne more brisati shranjenih rezultatov. Če so vsa spominska mesta (2000) zasedena, se najstarejši rezultat izbriše, tako da se naredi prostor za najnovejši rezultat merjenja.

Za merjenje ravni glukoze v krvi zadostuje že približno 0,3 μL krvi (1 μL (mikroliter) = 1 tisočinka mililitra)

Sistem se ne sme uporabljati pri novorojenčkih.

Krajša in tanjša igla omogoča manj boleče vbrizgavanje inzulina.1 Tudi če ste do zdaj uporabljali daljše in debelejše igle, preidite na krajše in tanjše.
Z uporabo krajših igel se izognete vbrizganju inzulina v mišico.1

Igle so namenjene enkratni uporabi – po vsaki uporabi iglo zamenjajte z novo.1 

1. Frid, A. New Insulin Delivery Recommendations. Mayo Clinic Proceedings. Sept. 2016. 91 (9): 1231-1255.

Dolžina igle: Običajno zadostuje dolžina igle 4 mm (ne glede na spol, postavo in starost3), če se vbrizga pod kotom 90° in upošteva pravilo 10 sekund.*
Daljše igle: Če uporabljate igle, dolge 8 mm ali več, vbrizgajte inzulin v kožno gubo pod kotom 45°. Tako se zmanjša tudi tveganje iztekanja tekočine iz vbodnega mesta.
* Kadar se uporablja inzulinski peresnik, se priporoča, da je igla v kožo vbodena 10 sekund.

Pomemben korak pri injiciranju inzulina je skrbna in pravilna izbira vbodnega mesta.

• Izberite mesto injiciranja (trebuh, stegno, stranski predel zadnjice in bokov, hrbtišče nadlakti, če vam inzulin vbrizga kdo drug) glede na vrsto inzulina. Absorpcija inzulina poteka z različno hitrostjo glede na vrsto inzulina in predel injiciranja. Če niste prepričani, kam si vbrizgati inzulin, se posvetujte s svojim diabetološkim timom.
• Na izbranem predelu ob vsakem injiciranju inzulina krožno menjajte vbodna mesta.1
S tem boste zelo zmanjšali možnost poškodbe tkiva, vbrizgavanje bo manj boleče, inzulin pa bo deloval s polno močjo optimalni čas.
1. Frid, A. New Insulin Delivery Recommendations. Mayo Clinic Proceedings. Sept. 2016. 91 (9): 1231-1255.

  • Izbor predolge igle – poveča možnost za injiciranje inzulina v mišico.
  • Neredna menjava igel – tope igle bolj poškodujejo tkivo ter povzročajo bolečino in brazgotinjenje.
  • Neredna menjava vbodnega mesta – povzroča brazgotinjenje maščevja. Na takem mestu se inzulin slabše absorbira, njegov učinek je manjši.1, 2
  • Premikanje peresnika, ko je igla že v podkožju, povzroči bolečino in poškodbe v podkožju. Znak za nepravilno aplikacijo je skrivljena igla ob izvleku.
  • Palec na potisnem gumbu med zbadanjem – lahko iztisnemo nekaj inzulina, zato odmerek prejetega inzulina ne bo točen.

    1. Frid, A. New Insulin Delivery Recommendations. Mayo Clinic Proceedings. Sept. 2016. 91 (9): 1231-1255. 

    2. Hicks, D, James, J, Smith, M. For Healthcare Professionals: CORRECT INJECTION TECHNIQUE IN DIABETES CARE BEST PRACTICE GUIDELINE. Trend Diabetes. 2. izdaja, marec 2021.

Zaradi edinstvenega bobenčka z lancetami je s sprožilno napravo Accu-Chek FastClix mogoče uporabljati samo bobenček z lancetami Accu-Chek FastClix.

Bobenček z lancetami se preprosto odvrže med gospodinjske odpadke. Prosimo, upoštevajte lokalne predpise glede ravnanja z odpadki.

Sprožilno napravo shranjujemo očiščeno in pri sobni temperaturi. Pozorni smo, da ni izpostavljena previsoki ali prenizki temperaturi, da torej tudi bobenčka z lancetami ne hranimo v avtu ali hladilniku.

Uporaba bobenčka z lancetami s pretečenim rokom uporabnosti lahko povzroči okužbo na mestu vboda, saj lancete morda niso več sterilne. Roche zagotavlja 4 leta sterilnosti.

Ne, zaradi higienskih in varnostnih razlogov ni mogoče ponovno uporabiti uporabljenega bobenčka z lancetami. Uporabljen bobenček z lancetami je prepoznaven po rdeči črti in ga ni mogoče ponovno vstaviti v napravo.

Ne, zaradi higienskih in varnostnih razlogov ni mogoče vrteti bobenčka z lancetami  in ponovno uporabiti že uporabljene igle/lancete.

Lancete so za enkratno uporabo zaradi higienskih razlogov in ker bi bila konica igle ob ponovni uporabi manj ostra. Vsakič ko izvajate merjenje krvnega sladkorja, je treba uporabiti novo sterilno lanceto.

Ne. Ni indicirana za uporabo pri domačih živalih. 

Sprožilna naprava in bobenček z lancetami za merjenje krvnega sladkorja sta na voljo v večini lekarn ali specializiranih prodajaln z medicinskimi pripomočki.

Ne, lancete Accu-Chek FastClix ne vsebujejo lateksa. 

Ne. Priporočljiva je samo osebna uporaba in ne sme biti uporabljena pri več osebah. Uporaba sprožilne naprave pri več osebah povečuje tveganje za okužbe.

Da, lahko se uporabi za merjenje iz drugih vbodnih mest (t. i. AST, angl. alternate site testing), vendar s posebnim pokrovčkom AST.

Tehnologija Clixmotion temelji na vodenem gibanju lancete: načeloma je gibanje lancete naprej in nazaj nadzorovano, zaradi česar so vibracije in nihanja manjša. To posebno gibanje je skrivnost nežnega odvzema vzorca. Lanceta potrebuje le nekaj milisekund za vbod v kožo, pri čemer je gibanje zasnovano tako, da minimizira lateralno gibanje in zmanjša občutek bolečine, saj je vključenih manj živčnih končičev. V koži se lanceta zaustavi pri natančno določeni globini. To hitro in nadzorovano gibanje pomaga zmanjšati tveganje za poškodbe tkiv in živčnih končičev.

Da, kot vse sprožilne naprave Accu-Chek, namenjene uporabnikom, sprožilna naprava Accu-Chek FastClix vključuje tehnologijo Clixmotion za izjemno nežen odvzem.

Merilnik Accu-Chek Aviva samodejno prepozna kontrolne raztopine Accu-Chek Aviva, zato je preverjanje delovanja preprostejše kot kadar koli.

Najprej z robčkom obrišite konico stekleničke. Nato merilnik postavite na ravno površino, vstavite testni listič in iztisnite kapljico kontrolne raztopine na sprednji rob lističa. Na prikazovalniku se skupaj z utripajočim »L« izpiše rezultat. Če želite rezultat označiti kot raven 1, pritisnite enkrat na eno od smernih tipk. Če ste preverjanje izvedli z raztopino ravni 2, pritisnite isto smerno tipko še enkrat. Za potrditev nastavitve ravni kontrolne raztopine v merilniku pritisnite tipko za vključitev/izključitev. Če je rezultat v dovoljenem območju, se na prikazovalniku izmenično pojavljata »OK« in rezultat preverjanja delovanja.

Kakor hitro je na testnem lističu dovolj krvi, jo merilnik samodejno zazna in začne z merjenjem, tudi če rumeno okence še ni polno. Uporabnik mora kri dodati, samo če na prikazovalniku še naprej utripa znak v obliki kaplje krvi.

Tako kot je za merjenje vedno potrebna sveža kapljica krvi, je treba uporabiti tudi svežo kapljico kontrolne raztopine, saj se tako izognemo uporabi kontaminirane raztopine. Staro kontrolno raztopino je vedno treba obrisati s konice stekleničke, saj le tako za merjenje uporabimo samo tekočino, ki je v steklenički.

Merilnik lahko deluje s krvjo iz 5 drugih delov telesa. To so podlaket, dlan, nadlaket, stegno in meča.

Na vsakem testnem lističu Accu-Chek Aviva je 6 pozlačenih elektrod, ki skupaj z ostalimi deli sistema izvajajo obsežna preverjanja kakovosti delovanja.

Merilnik Accu-Chek Aviva deluje po elektrokemičnem principu; namesto po fotometričnem, na katerem temeljijo merilniki Accu-Chek Active, Accu-Chek Compact in Accu-Chek Go.

Elektrokemični biosenzorji, ki so vgrajeni v merilnik Accu-Chek Aviva, zagotavljajo visoko raven občutljivosti in natančnosti.

Pri elektrokemičnem načinu glukozna hidrogenaza encimsko reagira z glukozo v vzorcu, pri čemer se sprosti elektron, ki reagira z mediatorjem. Posledično se modificirani mediator elektrokemično spremeni v prvotno stanje z aplikacijo razlike med električno napetostjo med elektrodami, katere rezultat je manjši električni tok, ki ga sistem zazna.

Dodatna notranja baterija omogoča, da ura v merilniku deluje, tudi če odstranite glavno baterijo. Tako lahko baterijo vzamete iz merilnika za 72 ur, ob tem pa ohranite uro in datum. Če medtem zamenjate baterijo, vas bo merilnik naslednjič, ko ga boste vključili, prosil, da potrdite čas in datum. Notranja baterija se bo samodejno napolnila. Če baterije ne boste zamenjali v 72 urah, bo merilnik shranil nastavitev datuma in časa, tik preden se je notranja baterija izpraznila.

Na prikazovalniku se izpiše sporočilo o napaki.

Na prikazovalniku se bosta izmenično prikazovala sporočilo o napaki in rezultat preverjanja delovanja.

Testni lističi uporabljajo glukozno dehidrogenazo, ki onemogoča, da bi kisik vplival na rezultate merjenja.

Preden uporabnik napolni okence testnega lističa, merilnik preveri kakovost delovanja lističa, s čimer zagotovi, da bo listič dal veljaven rezultat merjenja. S tem se zagotovi, da listič ni bil izpostavljen zunanjim okoljskih vplivom, kot je vlažnost.

Da. Merilnik Accu-Chek Aviva je odobren za uporabo z vensko, arterijsko in neonatalno kri, zato je primeren za uporabo v kliničnih okoljih.

Kadar odpravljate težave na merilniku, boste včasih morali pregledati napake. Z naslednjimi koraki lahko vidite zadnjih 10 napak, shranjenih v spominu:

  • Pritisnite levo ali desno smerno tipko za dostop do spomina.
  • Pritisnite in držite približno 4 sekunde obe tipki naenkrat. Na prikazovalniku se bo izpisalo zadnje sporočilo o napaki.
  • Pomikajte se po spominu, da si ogledate zadnjih 10 napak.

Tega postopka ni v navodilih za uporabo.

Z merilnikom Accu-Chek Aviva lahko merite raven glukoze v krvi iz vzorca, ki ga vzamete na štirih drugih mestih. To so podlaket, nadlaket, stegno ali meča.

Doba uporabnosti testnih lističev je 18 mesecev od datuma proizvodnje.

Ko je merilnik vključen in na prikazovalniku utripa znak v obliki testnega lističa, pritisnite gumb za vključitev/izključitev in ga držite približno 4 sekunde, da se na prikazovalniku izpišeta ura in beseda »SET«.

Pritisnite in držite gumb za vključitev/izključitev, dokler se ne pojavi utripajoč znak za listič.

Če je začetni vzorec krvi, ki ga nanesete na okence testnega lističa, premajhen, bo na prikazovalniku še naprej utripal znak v obliki kaplje krvi. Če v 5 sekundah ne nanesete dovolj krvi, se na prikazovalniku pojavi sporočilo o napaki »E-4«.

Podatki o dovoljenih območjih so shranjeni na aktivacijskem čipu.

Merilnik Accu-Chek Aviva preverja veliko več možnih težav kot prejšnji sistemi Accu Chek. To pomeni, da združi moč tehnologije v sistemu za merjenje (merilniku), aktivacijskem čipu in testnih lističih s 6 pozlačenimi elektrodami ter med vsakim merjenjem izvede obsežna varnostna preverjanja.

Varnostna preverjanja so:

* Preverjanje vzorcev

  • Preveri, da je v okencu pravilna količina krvi.
  • Uporabniku sporoči, če je potreben večji vzorec krvi.
  • Omogoča dodatno odmerjanje – v 5 sekundah.
  • Zazna razliko med krvjo in kontrolno raztopino.

* Preverjanje testnih lističev

  • Preveri morebitne poškodbe ali zlorabo testnih lističev in reagentov.
  • Preveri, ali so bili lističi izpostavljeni visoki vlažnosti.
  • Preveri, ali so elektrode lističev opraskane.
  • Merilnik je oblikovan tako, da v primeru previsoke vlažnosti ali temperature skuša izničiti njun vpliv. Če to ni mogoče, se na prikazovalniku izpiše sporočilo o napaki.

*Sistemska preverjanja

  • Preverjanje sprememb:
    • hematokritov
    • vlažnosti
    • temperature

Preverjanja se začnejo, ko merilnik vključite, in se zaključijo, ko se prikaže rezultat merjenja.

Za en dan lahko nastavite 4 opomnike za merjenje, med katerimi mora biti najmanj 15 minut. Ob shranjenih časih bo merilnik oddajal piske, vsaki 2 minuti po 3 piske za vsak opomnik. Opomnik se ne bo vklopil, če je merilnik ob času alarma vključen ali če ste raven glukoze v krvi izmerili vsaj 30 minut pred nastavljenim opomnikom. Če merilnik vključite med oddajanjem zvoka za opomnik, se bo piskanje za opomnik izklopilo.

Rezultate merjenj lahko preprosto prenesete tako, da infrardeče okence (IR) na vrhu merilnika usmerite proti infrardečemu okencu (IR) na napravi Accu-Chek SmartPix. Razdalja med okencema naj bo med 3 in 10 cm.

Način za prenašanje podatkov vključite z naslednjimi koraki:

  • Izključite merilnik.
  • Pritisnite in držite obe smerni tipki, da na prikazovalniku začneta izmenično utripati dve puščici.
  • Sledite navodilom za prenos podatkov, ki so napisana za programsko opremo, in zaženite program.

V raziskavi trga, v katerem so uporabniki primerjali različne oblike in velikosti testnih lističev, se je večini vprašanih zdela najboljša rešitev listič z okencem za nanašanje na spodnjem delu lističa.

Poleg tega uporabniki lažje uporabljajo testne lističe z okencem za nanašanje na spodnjem delu lističa pri merjenju s krvjo iz drugih vbodnih mest.

Ne. Testni lističi so označeni z zeleno oznako, da se razlikujejo od prejšnjih testnih lističev, na katere je klinično pomembno vplivala maltoza. Zeleni kvadratek označuje, da izdelek uporablja novo in naprednejšo kemijo, na katero maltoza nima vpliva. Znak se nahaja na ovojnini, navodilu za uporabo in nalepki na vsebniku s testnimi lističi.

Ne, dovoljena območja so enaka za vse serije.

Vrednosti preverjanja delovanja se shranijo v spomin merilnika, vendar jih na prikazovalniku ne morete videti. Če si želite ogledati shranjene rezultate preverjanja delovanja, jih najprej prenesite na računalnik s posebno programsko opremo, na primer z napravo Accu-Chek SmartPix.

Na delovanje testnih lističev lahko vplivajo samo tri snovi v krvnem obtoku – galaktoza, ksiloza in lipidi. Na noben drug uveljavljen sistem za merjenje ravni glukoze v krvi ne vpliva tako malo snovi.

Bolniki, ki so bili na ksiloznem testu (absorpcijski test z D-ksilozo), naj 24 ur po tem testu ne uporabljajo merilnika Accu-Chek Aviva za merjenje ravni glukoze v krvi in naj se s svojim zdravnikom posvetujejo o drugih možnostih merjenja.

Da. Uporabnik lahko na testni listič kri doda v 5 sekundah po tem, ko je na testni listič prvič nanesel kri.

Da. V načinu za nastavitve preprosto izključite piske.

Ne. Pred merjenjem preverite rok uporabnosti, ki je odtisnjen na vsebniku s testnimi lističi. Ne uporabljajte testnih lističev po preteku roka uporabnosti.

Ne. V merilnikih Accu-Chek Aviva lahko uporabljate le testne lističe Accu-Chek Aviva.