Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Sladkorna bolezen in ogljikovi hidrati: 4 skriti viri, na katere ne smemo pozabiti

 

Se vam je že kdaj zgodilo, da se vam je po kakšni pijači ali hrani nenavadno zvišal krvni sladkor? Ojoj! Našli ste ogljikove hidrate presenečenja.

Veliko ljudi, ki se prvič srečajo s sladkorno boleznijo, ne pozna dovolj sestave živil. V njih je različna količina ogljikovih hidratov, v nekaterih tudi precej več, kot bi si mislili. Naj vam jih naštejemo nekaj, na katera moramo biti pozorni in nanje morda nismo pomislili.

 

1. Alkohol
Verjetno se še iz šole spomnimo, da se kvasovke s sladkorjem spremenijo v alkohol in ogljikov dioksid. Močnejši alkohol nima več sladkorja, ker so ga kvasovke že vsega porabile (zato je vsebnost alkohola visoka). Če v žgano pijačo dodamo sok ali kokakolo, ne pozabimo, da smo s tem dodali ogljikove hidrate. Vino, pivo in jabolčno pivo že sicer vsebujejo nekaj sladkorja. Koliko, pa je odvisno od vrste pijače. Če pijemo alkohol, izbiramo suha vina ali žgane pijače, kombinirane s pijačami z malo ali brez sladkorja, na primer mineralno vodo in limeto. Nato si izmerimo raven glukoze v krvi, da vidimo, kaj se bo zgodilo oziroma kako se odziva naše telo. Ne pozabimo, da ima alkohol tudi kalorično vrednost.

 

2. Vse vrste mleka
Presenetiti zna tudi mleko ali mlečni izdelki, kot je na primer jogurt. Laktoza je vrsta sladkorja, ki se po zaužitju v telesu pretvori v glukozo. Če izberemo mlečni izdelek z manj ali nič maščobe, to spremeni vnos maščob in kalorij, količina ogljikovih hidratov pa ostane enaka. Mleko brez laktoze se zdi boljša izbira, vendar so v njem še vedno ogljikovi hidrati. Mandljevo ali sojino mleko vsebujeta zanemarljivo majhno količino ogljikovih hidratov, vendar se vsebnost lahko razlikuje med različnimi blagovnimi znamkami in vrstami. 

 

3. Grah
Pogosto se grah zdi zelenjava, ker je pač zelene barve. Vendar pa le ni kot druga zelenjava. Grah spada med stročnice, kar pomeni, da ima veliko ogljikovih hidratov. Poleg graha so v skupini stročnic še fižol, bob, leča in čičerika. Grahova juha lahko lepo ogreje na zimski dan, vendar pa povzroči tudi zvišanje krvnega sladkorja. Zato pazimo na količino te škrobnate zelenjave, ki jo zaužijemo. 

 

4. Izdelki iz paradižnika
Paradižnik je slasten in odličen vir hranil. Vendar pa veliko živil s predelanim paradižnikom vsebuje tudi veliko sladkorja, na primer paradižnikova omaka, kečap in omaka za špagete. Zakaj se jih ne bi naučili narediti doma, namesto da jih kupujemo v trgovini? Tako se lahko izognemo dodajanju prevelike količine sladkorja in ustvarimo prav tako okusen in slasten obrok, ki je boljši od katerega koli iz trgovine. Enako velja za mnogo omak, na primer za piknike, saj je prav v omaki za dobrote z žara še posebej veliko sladkorja. Če se okusu težko odpovemo, si odmerimo primerno količino in jo upoštevamo v skupni količini ogljikovih hidratov v obroku. 

 

Nanizali smo le nekaj uporabnih dejstev. Vendar je za vsem še veliko. Zato bodimo pozorni in natančno preberimo deklaracijo izdelka, da se tako lahko izognemo presenečenju.