Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
hamburger overlay

Kako izmeriti raven krvnega sladkorja

 

Opazovanje ravni glukoze v krvi je ključen del vodenja sladkorne bolezni, zato je pomembno razumeti, kako jo izmeriti. Če krvni sladkor oziroma glukoza v krvi doseže raven, ki je previsoka ali prenizka, to lahko zelo vpliva na vaše počutje in dolgoročno zdravje. Na srečo obstaja veliko možnosti za nadzor in preverjanje ravni krvnega sladkorja.

 

Tipi merilnikov ravni krvnega sladkorja 

Na splošno se merilniki ravni krvnega sladkorja delijo v tri skupine:

  • Merilniki krvnega sladkorja s testnimi lističi za merjenje iz kapilarne krvi iz prsta, ki rezultat prikažejo v nekaj sekundah.
  • Sistemi za neprekinjeno merjenje glukoze, vstavljeni ali pritrjeni na vaše telo za stalen nadzor ravni glukoze.

 

Kdaj izmeriti raven krvnega sladkorja 

Redno merjenje ravni glukoze v krvi pripomore k učinkovitemu vodenju sladkorne bolezni, ker vam pokaže, kako vaši obroki, zdravila in aktivnosti vplivajo na vaš krvni sladkor.

 

Rutina ali dnevno merjenje ravni krvnega sladkorja 

Če uporabljete inzulinsko črpalko ali si vsak dan vbrizgavate inzulin, se priporoča, da si raven krvnega sladkorja izmerite večkrat na dan. Diabetolog vam lahko priporoča, kdaj meriti, če jemljete drugačna zdravila.

Glede na vaše trenutno zdravstveno stanje, starost in aktivnost, pa tudi glede na čas v dnevu (in druge možne dejavnike) se boste skupaj z diabetologom odločili, kdaj meriti. To je lahko:

  • pred vsakim obrokom,
  • od 1 do 2 uri po obroku,
  • pred večernim prigrizkom,
  • sredi noči,
  • pred telesno dejavnostjo, da se odločite, ali potrebujete prigrizek,
  • med telesno dejavnostjo in po njej,
  • če mislite, da je raven vašega krvnega sladkorja previsoka, prenizka ali pada,
  • kadar ste bolni ali pod stresom.

 

Kaj lahko izveste iz rednega merjenja ravni krvnega sladkorja

Z rednim merjenjem ravni krvnega sladkorja ne ugotovite le svojega zdravstvenega stanja v danem trenutku, ampak lahko tudi določite svoje normalne vrednosti glukoze v krvi in ocenite splošen napredek svojega zdravstvenega stanja.

Ti podatki vam lahko pomagajo odgovoriti na vprašanja, kot so:

  • Ali zdravila delujejo, kot bi morala?
  • Kako neka vrsta ali količina hrane vpliva na vašo raven krvnega sladkorja?
  • Kako telesna dejavnost ali stres vpliva na vaš krvni sladkor?

 

Strukturirano merjenje ravni krvnega sladkorja

Strukturirano merjenje ravni krvnega sladkorja kot rutina oziroma vsakodnevna navada omogoča podrobnejše informacije, ki vam lahko pomagajo voditi sladkorno bolezen. Tako ugotovite, ali je vaša raven v ciljnem območju in kako odločitve, ki jih sprejemate v vsakdanjem življenju, vplivajo na vaš krvni sladkor.

Z dodatnimi meritvami ob določenih urah v dnevu lahko v kratkem času:

  • odkrijete, kako najbolje ukrepati glede na meritve,
  • vidite, kako določene aktivnosti vplivajo na vaš krvni sladkor,
  • rešujete težave z visokimi in nizkimi vrednostmi glukoze v krvi,
  • najdete svoje vzorce nihanja,
  • sodelujete z zdravstvenim timom pri odločitvah o spremembah vašega zdravljenja.

 

Pregled vzorcev

Če se vrednost HbA1C zvišuje kljub vašemu trudu ali če se ne počutite tako dobro, kot bi si želeli, poskusite z aplikacijo mySugr, ki vam pomaga prenesti in slediti meritvam na pametnem telefonu. 

 

Parno merjenje

Sistem parnega merjenja Accu-Chek je enostaven za uporabo in pomaga slediti spremembam vašega krvnega sladkorja pred izbrano dejavnostjo in po njej ali času. Že v 7 dneh lahko opazite vpliv obroka, vrste telovadbe ali drugega dogodka na raven krvnega slakorja.

 

Kako izmeriti krvni sladkor z merilnikom ravni glukoze v krvi

Za merjenje ravni glukoze v krvi potrebujemo merilnik, testni listič in sprožilno napravo. Oglejte si video, v katerem vas vodimo po korakih, ali pa sledite preprostim navodilom v nadaljevanju, ki vodijo pri pripravi merilnika in testnega lističa, pa tudi pri odvzemu krvne kapljice iz prsta in posebej, kako pridobiti rezultat s sistemom Accu-Chek Guide.

Merjenje ravni krvnega sladkorja je podobno pri veliko merilnikih in po navadi po naslednjih korakih:

  1. Umijte in osušite si roke, priporočljivo s toplo vodo, ki lahko pomaga povečati krvni pretok.
  2. Vključite merilnik in pripravite testni listič, kot je navedeno v navodilih za uporabo. Večina merilnikov Accu-Chek se vključi samodejno, ko se vstavi testni listič.
  3. Izberite mesto za odvzem krvi, med odvzemi menjajte prste. Vbod v stranski del prstne blazinice bo manj boleč kot vbod v blazinico (kjer je vaš prstni odtis).
  4. Pripravite sprožilno napravo po navodilih za uporabo in jo nastavite na konico prsta ali drugo priporočeno mesto in vbodite v kožo. Pridobite kapljico krvi.
  5. S kapljico krvi se dotaknite odprtine testnega lističa in jo tam pridržite, dokler ne vpije dovolj krvi za meritev.
  6. Odčitajte rezultat merjenja. Če je vaša raven glukoze visoka ali nizka, sledite navodilom diabetološkega tima.
  7. Uporabljeno lanceto primerno odložite med odpadke.
  8. Meritve beležite v dnevniku samokontrole, spominu merilnika ali pa jih prenesite v aplikacijo ali računalnik, da lahko kasneje dostopate do njih.

 

Kako izbrati merilnik ravni krvnega sladkorja

Ob tako široki ponudbi merilnikov je pomembno razumeti, kateri najbolj ustreza vašim potrebam. Tu je nekaj vprašanj, ki vam lahko pomagajo pri odločitvi:

  • Ali vas skrbi dosledna točnost? Potem je za vas merilnik, ki je temeljito preizkušen, npr. kot je Rochev sistem nadzora kakovosti, da tako prejmete najboljše zagotovilo o pravilnosti rezultatov. Preberite si več o naši zavezi k točnosti.
  • Ali se glede na meritve odločate za odmerjanje inzulina? Merilnik Accu-Chek Guide pošilja rezultate neposredno v aplikacijo na vašem pametnem telefonu. V aplikaciji je možen tudi izračun bolusa in kalkulator odmerka inzulina.
  • Je hitrost pri meritvah ključna? Izberite sistem, ki brezžično prenese podatke, brez potrebe, da ročno vpisujete podatke, kar prihrani čas pri vsaki meritvi. Premislite tudi o merilniku, ki omogoča hitre meritve, uporablja testne lističe, s katerimi je lahko rokovati, omogoča enostavno uporabo sprožilne naprave in testnega lističa ter ne potrebuje kodiranja.
  • Bi radi zmanjšali bolečino pri merjenju? Izberite sprožilno napravo, ki je narejena posebej za udobje, kot je sprožilna naprava Accu-Chek Fastclix, ki uporablja tehnologijo, namenjeno zmanjšani bolečini, tj. ozka lanceta, brušena na tri ploskve za lažji vbod. Dodatno ponuja 11 nastavitev globine vboda, da lažje pridobite pravo količino krvi že s prvim vbodom.
  • Boste meritve pregledovali  v aplikaciji ali na računalniku? Večina merilnikov ima vgrajen spomin in veliko se jih lahko poveže z računalnikom ali pametnim telefonom ter prenese podatke neposredno na računalnik ali v aplikacijo na mobilnem telefonu, npr. aplikacijo mySugr.

 

Kako zmanjšati bolečino ob merjenju krvnega sladkorja

Če vas skrb, povezana z merjenjem ravni krvnega sladkorja, ali možna bolečina ob tem odvrača od rednega merjenja, niste edini. Študije so pokazale, da sta strah in vznemirjenost skupaj z bolečino med glavnimi vzroki za manj redno merjenje ravni glukoze v krvi. Kako lahko to olajšamo pri vodenju sladkorne bolezni?

 

Izberite manj bolečo sprožilno napravo

Ne preseneča, da je vaša sprožilna naprava možen vzrok za bolečino ob merjenju. Zato smo skrbno raziskovali, tako da zdaj lahko zagotovimo kar najmanjše nelagodje pri uporabi sprožilnih naprav Accu-Chek. Da je to mogoče, imajo naše sprožilne naprave:

  • 11 nastavitev globine vboda za različne tipe kože,
  • natančno izdelane in poševno brušene ozke lancete za lažji vbod.

Bolečino lahko zmanjšate tudi z uporabo sveže lancete pri vsakem merjenju. Majhen premer današnjih lancet pomeni, da že enkratna uporaba lahko upogne ali otopi vrh lancete. To poveča poškodbo konic vaših prstov z vsako ponovno uporabo.

 

5 načinov za zmanjšanje bolečine v konicah prstov

Za prijetnejše merjenje in dober, uporaben vzorec krvi že z enim vbodom sledite petim korakom:

1. Prepričajte se, da imate čiste in suhe dlani. Umivanje rok s toplo vodo in držanje dlani nizko ob vaših bokih za nekaj minut pred odvzemom vzorca lahko poveča prekrvitev.

2. Sprožilno napravo uporabite na strani prstne konice, ne na blazinici. Prstne blazinice (kjer je viden vaš prstni odtis) so eno najobčutljivejših mest na telesu. 

3. Napnite kožo in nanjo pritisnite sprožilno napravo.

4. Ne uprabljajte večje globine, kot je potrebno. Izberite najmanjšo globino, pri kateri lahko dobite zadosten vzorec krvi za izbrani merilnik. Na srečo večina današnjih merilnikov potrebuje le majhen vzorec.

5. Dnevno menjajte prste za odvzem, da se ima koža na vsakem prstu čas obnoviti.

Lahko premislite tudi o odvzemu krvi drugje kot na konici prsta. Če se vi in vaš diabetolog strinjata, da je to prava odločitev za vas, vam bo morda odvzem vzorca iz dlani, podlakti ali nadlakti za redno merjenje povzročal manj bolečine.

 

Normalne vrednosti glukoze v krvi pri odraslih

V slovenskih smernicah za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2 se priporoča9:

  • HbA1c: manj kot 7%,
  • raven krvnega sladkorja pred obrokom: 5,0–7,0 mmol/l 
  • 1–2 uri po začetku obroka: 5,0–
  • 10,0 mmol/l.

Seveda so vaše ciljne vrednosti značilne za vas, ker so prilagojene vašemu zdravstvenemu stanju, aktivnostim in drugim individualnim dejavnikom. Pomembno se je tudi zavedati, da vaša normalna raven glukoze v krvi obsega več kot eno vrednost, zato govorimo o ciljnem območju.

 

Kako meritve uporabiti 

Precej pogosto je pri ljudeh s sladkorno boleznijo rezultat merjenja izven ciljnega območja. Če opazite ponavljajoče se visoke ali nizke vrednosti, ki so izven vašega ciljnega območja, ob istih priložnostih, si postavite naslednja vprašanja:

  • Ste jedli ob neobičajnem času, je bila porcija večja ali manjša kot običajno, ste poskusili kakšno novo hrano?
  • Ste bili več ali manj telesno aktivni kot po navadi?
  • Ste pozabili vzeti zdravilo, ste ga vzeli ob napačnem času, prevelik ali premajhen odmerek?
  • Jemljete novo zdravilo?
  • Ste pod stresom zaradi življenjskih dogodkov?
  • Ste bolni, premagujete okužbo?
  • Ste pili alkohol?

Kateri koli od naštetih dejavnikov lahko vpliva na raven glukoze v krvi. Če spreminjate svoj življenjski slog ali ne morete ugotoviti, zakaj ne dosegate ciljnih vrednosti, se pogovorite z osebnim zdravnikom, diabetologom, sestro edukatorico ali zdravstvenim timom.